۴۴۰۱۰۶۷۶(021)

۴۴۱۱۹۷۹۲(021)

  • 1398-09-06

آشنایی با تمایز و تفاوت سازهای قانون و سنتور قسمت 1 ، آموزش سنتور ، آموزش قانون ، آموزش ساز قانون ، ساز قانون ، آموزشگاه قانون ، کلاس خصوصی قانون ، آموزش ساز قانون تهران

تعدادی از ساز‌ها در جهان هستند که به دلیل ظاهر مشابهی که دارند، تمایز و تشخیص آن‌ها از یکدیگر گاهی سخت می‌شود. برای مثال می‌توان به ساز‌های تار و سه تار، ساز‌های ویولن و ویولا، ساز‌های سنتور و قانون اشاره نمود.
از نظر ظاهری این ساز‌ها یکسان به نظر می‌رسد، ولی با یک نگاه موشکافانه‌تر متوجه خواهیم شد که هر کدام سازی مستقل هستند که مشخصات و ویژگی‌های مخصوص خود را دارند. ما در این مطلب دو ساز سنتور و قانون را مورد بررسی قرار می‌دهیم و مشخصات و تفاوت‌های آن‌ها را بگوییم. این مطلب را به طور کامل دنبال کنید.
تفاوت سنتور و قانون در چیست؟
سنتور و قانون هر دو سازی زهی- زخمه‌ای هستند. یعنی ارتعاش و تولید صدا در آن‌ها از طریق ضربه زخمه (یا مضراب) بر سیم انجام می‌شود. سنتور و قانون هر دو از اجزایی با جنس چوب و فلز ساخته شده اند که اکثر آن‌ها دارای نامی مشابه و ظاهری متفاوت هستند. برای مثال هر دو ساز دارای خرک هستند، ولی ساختمان خرک سنتور با خرک قانون کاملا متفاوت است. در ادامه تک تک اجزای تشکیل دهنده‌ی سنتور و قانون را معرفی می‌کنیم و تفاوت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
اجزای تشکیل دهنده ساز سنتور و قانون و تفاوت های آنها
جعبه‌ی صوتی
جعبه‌ی صوتی ساز سنتور شامل دو صفحه به شکل ذوزنقه متساوی الاضلاع است که به کمک چهار کلاف جانبی به هم وصل می‌شوند در حالی که جعبه‌ی صوتی قانون از دو صفحه به شکل ذوزنقه قائم الزاویه است که با کلاف‌های چهارگانه جانبی به هم وصل می‌شوند.