۴۴۰۱۰۶۷۶(021)

۴۴۱۱۹۷۹۲(021)

  • 1398-07-13

درباره موسیقی مقامی خراسان ، آشنایی با موسیقی مقامی ، موسیقی سنتی ، آموزش موسیقی ، آموزشگاه موسیقی ، نوایی نوایی ، قطعه نوایی ، تاریخچه آهنگ نوایی

موسیقی مقامی خراسان از مشهورترین موسیقی‌ها در سبک فولکلور است که به لطف و هنر هنرمندانش، آوازه جهانی دارد. هنرمندانی كه در سالیان دور به برحسب وقایع و آداب و سنت هایشان، سازی ساخته، آهنگی نواخته و شعری خوانده اند و آن نغمه ها و آوازه ها نسل به نسل ادامه یافته تا امروز كه آوای خوش آن در گوشه و كنار این دیار، بلکه جهان شنیده می شود.
آوازه هنر سرپنجه های نوازندگان و آوای خوانندگان موسیقی ریشه دار و كهن این سرزمین به خارج از مرزها رفته و جهانی شده است، استادانی نظیر غلامعلی پورعطایی، عثمان محمدپرست، قربان سلیمانی سفیران موسیقی مقامی خراسان در جهان شدند.
موسیقی نواحی یا مقامی گونه ‌ای از موسیقی است كه به نغمه‌ ها و سازها و نواهای مناطق و نواحی ایران مربوط می شود و پژوهشگران نام های مختلف از جمله فولكلور بر آن گذاشته اند.
مشهورترین قطعه در موسیقی مقامی خراسان، «نوایی» نام دارد. قطعه که در میان مردم خراسان به «موسیقی سرزمین» شناخته می‌شود و تا به حال توسط خوانندگان مختلفی اجرا شده است. ترانه زیبای این قطعه طبیب اصفهانی، شاعر قرن دوازدهم است. این قطعه اولین بار توسط استاد غلامعلی پورعطایی اجرا شده است و از بهترین و شناخته‌شده‌ترین آثار استاد پور عطایی محسوب می‌شود. دوتارنوازی زیبای استاد پورعطایی طنین‌انداز جلوه‌ای روشن و اصیل از موسیقی مقامی خراسان است. پیشنهاد امروز ما برای شما هیمن قطعه است. گوش جان بسپارید و رهسپار رویا شوید...