۴۴۰۱۰۶۷۶(021)

۴۴۱۱۹۷۹۲(021)

  • 1398-08-19

آشنایی با ساز ایرانی قانون ، آموزش ساز قانون ، دوره‌های آموزش قانون ، آموزش قانون ، آموزش تخصصی ساز قانون ، آموزش تخصصی قانون

ساز قانون یکی از قدیمی ترین سازهای ایران است،که در ایران هنوز بعضی ها آن را نمی شناسند .اما در بعضی از کشورهای دیگر مانند : ترکیه، عراق ، عربستان و...یکی از معروف ترین سازها است

بعضی معتقد هستند ساز قانون متعلق به فارابی بوده ، بعضی های دیگر هم می گویند در قرن ششمهجریدر خراسان و یا در موصل (یکی از شهر های عراق امروزی) پیداشده است ، اما سرمنشا اصلی پیدایش ساز قانون مانند بعضی از ساز های دیگر پنهان مانده است.

این ساز دارای یک جعبهٔ چوبی به شکل ذوزنقه است که به وسیلهٔ دو انگشت سبابه و دو مضراب (که میان حلقه ای که به انگشت کرده اند و خود انگشت قرار می گیرند) نواخته می شود.

از لحاظ دسته بندی سازها قانون جزء سازهای زهی مضرابی است سیمها از رودهٔ گوسفند یا نوعی نایلون ساخته شده، که به دور گوشیهایی که وضع ستونی دارند، پیچیده می شوند.
قانون را ابتدا استاد مهدی مفتاح به موسیقی ایران وارد کرد. بعد از قرن ها که این ساز در موسیقی ایرانی حضوری نداشت. اما تا سال های سال، نام «قانون» و «سیمین» با هم برده می شد. سهم مهم هنر خانم سیمین آقا رضی در شناساندن این ساز فراموش نمی شود.

سیمین آقارضی در پانزدهم آذر ماه سال1317 در تهران و در خانواده ای هنر دوست و هنر پرور زاده شد. او با بهره گیری از آموزش های هنرمند فقید محمود ذوالفنون،ردیف های ویولن را به طور کامل نزد استاد زنده یاد ابوالحسن خان صبا آموخت.و.پیانو را نزد استاد جواد معروفی،قانون را نزد استاد مهدی مفتاح،آواز را از استاد غلامحسین بنان و تنبک را نزد استاد حسین تهرانی فراگرفت.علاوه بر سازهای نامبرده وی با نواختن رباب،بربط،قیچک و کمانچه نیز آشنایی کامل داشت. . از سال 1341 ارکستری را به نام (ارکستر سیمین)بنیاد نهاد.آهنگ های این ارکستر را خود می ساخت وتکنوازی های آن را هم خود می نواخت.در اواخر دهه چهل به عنوان تکنواز قانون به استخدام رادیو درآمد و در ارکسترهای بزرگی مانند گلها،سازهای ملی و...مشارکتی پربار داشت.

نوازندگی در موسیقی سریال های «امام علی(ع)»، «تنهاترین سردار»، «مسافر ری»، «روز واقعه» و بسیاری دیگر از کارهای تاریخی دیگر با نوای سرپنجه های سیمین آقارضی بر ساز قانون همراه است.

این هنرمند پس از گذراندن یک دوره بیماری در 22 دی ماه سال 88 دار فانی را وداع گفت.